Opublikowany przez: jkm
W prawidłowym żywieniu bardzo ważne są stałe godziny posiłków, które odpowiednio dobrane dla dziecka zapewnią sytość przez cały dzień. Nasz maluch nie będzie potrzebował podjadania pomiędzy posiłkami. W okresie zimy jest to bardzo ważne, ponieważ jedzenie na zimnym powietrzu może tylko zaszkodzić.
Wychłodzony pokarm, który dostanie się do żołądka musi być najpierw ogrzany do temperatury naszego ciała a dopiero później strawiony. Takie pozyskanie energii z organizmu dziecka generuje deficyt ciepła, potrzebny również do utrzymania odpowiedniej temeratury ciała podczas spaceru. A takie podjadanie wychładza również jamę ustną co może spowodować infekcję gardła i katar.
Posiłki dla dziecka w ciągu dnia, ustalmy w takich godzinach aby nie kolidowały z czasem przeznaczonym na spacer. Najlepiej zjeść ciepłe danie na godzinkę przed wyjściem na przechadzkę. Nie musi to być syte danie ale takie, które zaspokoi głód i pozwoli swobodnie poruszać się na spacerze.
Jadłospis dziecka powinien być urozmaicony w okresie zimy. Należy pamietać o dostarczaniu w diecie witamin i mikroelementów. Witamina C wspomaga odporność organizmu a najwięcej jej występuje w owocach i warzywach. Dostepność świeżych owoców i warzyw jest utrudniona ale zawsze możemy skorzystać z mrożonek. Truskawki, maliny, porzeczki są owocami, które bardzo dobrze przechowują się w zamrażarce. Możemy z nich przygotować ciepły kompot, kisiel albo mus owocowy dodany do jogurtu naturalnego.
Również obecnie w ofercie jest duży wybór warzyw mrożonych, które po ugotowaniu jako mieszanka możemy wykorzystać do drugiego dania, do zupy, sałatki.
Dieta powinna być zbilansowana, zawierać zarówno białko jak i tłuszcze. Jedne są wykorzystywane do budowy w organizmie a drugie do pozyskania energii. Gotowane, duszone, pieczone chude mięso zapewni nam białko jak również przetwory mleczne i jajka. Tłuszcz pozyskamy w maśle i dobrej jakości olejach. Zimą zapotrzebowanie na energię w organizmie dziecka jest większe i warto dobierać odpowiednio zbilansowane potrawy w codziennej diecie.
Pamiętajmy, również o tym, że za duża ilość węglowodanów w diecie dziecka powoduje, że je ono mniej innych potraw o wiele ważniejszych. Nie powinniśmy podawać dziecku kilku biszkoptów, bądź cukierków czy lizaków, jako jedno z dań szczególnie przed obiadem. Słodycze spowodują, że nie będzie ono miało już apetytu na mięso i warzywa, które są cenniejsze dla niego w składniki odżywcze a szczególnie w okresie zimy.
Zimą o wiele częściej jemy ciepłe posiłki, pijemy różne herbaty i gorące napoje co jest dla organizmu bardzo potrzebne. Dlatego planując dzienne menu dziecka uwzględnijmy spacer, po którym wzrasta apetyt i warto wtedy zjeść ciepły obiad. Zupa zjedzona jako pierwsze danie po powrocie do domu rozgrzeje, doda energii i pozwoli poczekać do drugiego dania bez podjadania przekąsek.
Jeśli nie mamy przygotowanej zupy zaparzmy herbatę i wspólnie z dzieckiem wypijmy aby się rozgrzać.
Pamiętajmy aby korzystać zimą ze spacerów i odpowiedniej diety a choroby nie będą nękać naszych dzieci.
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami przepisów na rozmaite potrawy dla małych dzieci, które przygotowali nasi użytkownicy.
Tak, i to bardzo |
|
18,4% |
Może trochę |
|
63,2% |
Zupełnie nie |
|
18,4% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
82.19.*.* 2012.02.17 20:59
Zupełnie NIE. Je to co zawsze. . . nie czuje takiej potrzeby by zmieniać coś.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.